Uyuzun nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Şiddetli kaşıntı, kurdeşen ve kırmızımsı epidermal ülserler gibi uyuz tedavisi için birçok yol vardır. Bu, karenyum tabakası altında tüneller oluşturan akarların etkisinin sonucudur.

 

 

İnsan uyuz akarının (Sarcoptes scabiei var) neden olduğu bir parazit olan uyuz için çeşitli tedaviler vardır. Bu parazit insanlarla yakından ilgilidir ve varlığı ilk olarak 12. yüzyılda bildirilmiştir. Hastalık dünya çapında ortaya çıkar ve 15 yılda bir periyodik olarak ortaya çıkar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında yaklaşık 200 milyon insan herhangi bir zamanda uyuz geçiriyor. Düşük gelirli nüfusun yaklaşık% 10’unun bu parazite sahip olduğu da tahmin edilmektedir.

Uyuz belirtileri

Uyuzun ana semptomu, geceleri daha da kötüleşen ve sesi kadar rahatsız edici olan şiddetli kaşıntıdır. Bunun nedeni, dişinin bir kişinin cildinin dış tabakasına tünel açması ve bağışıklık sistemi tarafından alerjik reaksiyona neden olmasıdır.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi, insanlarda uyuzun çeşitli klinik semptomlarını göstermektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Özellikle geceleri veya sıcak bir günde aşırı kaşıntıya neden olur. Dişi keneler, cilt altında daha aktif olma eğiliminde oldukları için rahatsızlığa neden olur.
Kıvrımlarda veya el ve ayak parmakları arasında daha belirgin olan bir deri döküntüsü oluşur. En sık görülen döküntü koltuk altlarında, göğsün altında, eklemlerin içinde ve cinsel organların çevresinde meydana gelir.
Vücudunuzu kaşıdığınızda, cildinizde kırmızı bir yara alırsınız.
Parazitin açtığı tüneller nedeniyle ciltte ince ve derin kırışıklıklar oluşur.

 

Kızarıklık genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda vücudun her yerine yayılır ve baş, yüz ve boyunda daha şiddetli olma eğilimindedir.

Symptoms of scabies

 

Keneler insan derisine nüfuz ederek yerleşir. Yani bir köpeğe veya kediye saldırmak gibi değil.

 

Mayo Clinic, uyuz semptomlarını fark ettiğinizde doktorunuzu görmenizi tavsiye eder. Bununla birlikte, uyuz çok ciddi değildir, bu yüzden onlardan nasıl kurtulacağınızı bulmanız yeterlidir.

İnsanlar bazen dermatiti, lokal alerjik reaksiyonları veya kontakt tahrişi uyuz olarak görürler. Bu nedenle, davaları bireysel olarak yargılayabilecek bir uzmana danışmak gerekir.

Uyuz nedenleri

Yukarıda açıklandığı gibi, insan uyuzlarına insan uyuz akarları (Sarcoptes scabiei var) neden olur. Bu türün dişi keneleri 300 ila 450 mikron arasında değişir ve kesinlikle parazitlerdir. Yani konakçı olmadan 4 günden fazla yaşayamaz.

Ev sahibinin derisindeki dişi ve erkek eşten sonra dişi, yumurta bırakmak için stratum korneumda tüneller kazmaya başlar. Çalışmaların gösterdiği gibi, bu parazit, el bileği altı, elin ulnar kenarı ve parmaklar ile ayak parmakları arası gibi cildin belirli bölgelerini tercih eder.

 

Köpeklerde ve kedilerde uyuz, insanlarda ciddi bir hastalığa neden olmaz. Bu nedenle, bu parazitlerin her bir çeşidi, konakçıdan konakçıya farklılık gösterir. Böylece insan derisiyle temas eden kedi keneleri içini kazmaya başlayacak ancak ölecektir. Bu nedenle, bu durumlar kendi kendine kontrol edilebilir ve hafiftir.

Risk grupları ve komplikasyonlar

Kabuklu uyuz olarak bilinen hastalığın daha şiddetli bir formu vardır. Bu durumda, parazit büyük miktarlarda enfekte olur (çoğunlukla, ev sahibi 10-15’den fazla örnek depolamıyorsa). Bunlardan etkilenen risk grupları şunlardır:

HIV veya kronik lösemili kişiler gibi bağışıklık sistemini etkileyen kronik rahatsızlıkları olan kişiler
Diğer hastalıkları olan kişiler
Yaşlı insanlar, özellikle huzurevlerinde olanlar

Bu durumda hasta ikincil bir enfeksiyon geliştirebilir. Keneler cilt yüzeyini tahrip ettiği ve lezyonlara neden olduğu için başka yollarla girilemeyen patojenlerin giriş yollarını kolaylaştırırlar.

İnsanlarda uyuz teşhisi ve tedavisi

Aile Planlaması Federasyonu web sitesine göre, doktorlar bir hastanın cilt durumunu değerlendirerek uyuzun çoğunu teşhis edebilir. Bazı durumlarda, tanı koymak için etkilenen bölgenin cildi kazınabilir. Bunun nedeni, akarların yumurtaları ve dışkı örneklerinin mikroskop altında gözlemlenebilmesidir.

Tedavi genellikle vücuda günde bir veya iki kez uygulanan bir merheme dayanır. Ve sizinle birlikte yaşayan tüm aile üyeleri de yayılmayı önlemek için tedavi isteyebilir.

Çoğu durumda reçete edilen ilaçlar şunlardır:

Yetişkinlerde ve 2 aylıktan büyük çocuklarda kullanılan bir uyuz tedavisi ilacı olan permetrin krem ​​bulunmaktadır. Bu krem ​​topikal kullanım içindir ve riski çok azdır.
Lindane losyonu, yalnızca onaylanmış başka bir tedavi görmemiş kişiler için uygundur.
Crotamiton, topikal olarak veya hap şeklinde verilen başka bir uyuz tedavisidir. Signa web sitesine göre, bu ilacın önemli bir başarısızlık oranına sahip olduğu için permetrin hala en iyi seçenektir.
Son olarak, ivermektin, risk grupları ve kabuklu uyuz olan insanlar için bir seçenektir.
Uyuz tedavisi ve önleme ipuçları

Uyuzun insanlarda yayılmasını önlemenin birkaç yolu vardır. İşte bazı yararlı ipuçları.

Enfekte kişi belirlendikten sonra, tüm hane halkı üyeleri reçete edilen topikal kremi uygulamalıdır.
Hastayla temas eden tüm nesneler yıkanmalıdır. Sterilizasyon, kenenin yumurtalarını öldürecek olan 140º Fahrenheit’te yapılmalıdır.
Tedaviden sonra kapsamlı dezenfeksiyon gereklidir.
Tedavinin sonuna kadar cinsel ilişkiden kaçınmak en iyisidir.

Scabies treatment and prevention tips

 

Yatak çarşaflarını 60 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda yıkamak ve güneşte kurutmak kenelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

 

Uyuz tedavi edilebilir

Son olarak insan uyuz hastalığı, bölgenin sosyal ve ekonomik koşulları ile ilgili bir sorundur. Bu nedenle, hastalık kaynakların kıt olduğu tropikal ülkelerde çok daha yaygındır ve çocukların% 10’una kadar hastalığı geliştirir. Diğer bir deyişle, tıbbi altyapı ne kadar kötü olursa, enfeksiyon olasılığı o kadar yüksek olur.

Neyse ki uyuz tedavisi genellikle basit ve etkilidir. Ortam çok hijyeniktir ve hastanın etrafındaki ailenin ilaçla tedavi edilmesi gerekir, ancak parazitin yeniden ortaya çıkmasını önlemek için.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *