Trichomoniasis’in semptomları ve tedavisi

Trikinoz, ishal, yorgunluk, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi sorunlara neden olma eğilimindedir. Trikomoniyaz tedavisi uygun bir tanıya bağlı olduğundan, bu makale onun özelliklerini inceleyecektir.

 

Bugün flagellar hastalığının semptomlarına ve tedavisine bakalım. Yorgunluk, mide bulantısı, ishal ve kusma gibi semptomlar, kamçı hastalığı olarak bilinen bir patolojinin belirtileri olabilir. Bu hastalık bağırsak düzensizliklerine neden olur ve protozoadan kaynaklanır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, sıcak iklimlerde daha yaygındır ve çocuklarda daha yaygındır.

 

Trikomoniyaz tedavisinin özelliklerinin bilinmesi önemlidir çünkü uygun bir tanıya bağlıdır.

Bu enfeksiyona hangi patojenin neden olduğunu ve nasıl yayıldığını biliyor musunuz? Semptomların ne olduğunu biliyor musun? Bu sorunun cevabı bu enfeksiyonun tedavi edilmesine ve önlenmesine yardımcı olacaktır. Öyleyse, bu makalenin altında, flagellosis’in insanlarla en alakalı yönlerine bir göz atalım.

Protozoa

Flagellar hastalığın semptomları ve tedavisi hakkında konuşmadan önce patojeni anlamak önemlidir. Bu çok özel bir hastalıktır çünkü patojenler virüs veya bakteri değildir. Bir protozoandır.

Protozoa, nemli veya sulu ortamlarda yaşayan tek hücreli protozoalardır. Bu mikroorganizmalar karmaşık bir şekle sahiptir ve virüs ve bakteri boyutundadır.

Çift kamçı takımına ait bir protozoan kamçı olan uzun kamçı türünden bahsediyoruz. Bu parazit, insanlar da dahil olmak üzere diğer birçok memeliyi etkiler. Daha spesifik olarak, ince bağırsakta yaşar ve yukarıda belirtilen hastalıklara neden olur.

 

Bu protozoanın boyutu 20 mikrometreden daha küçüktür. Ek olarak, canlı organizmaların hücre işlevi için çok önemli olan mitokondri gibi belirli organların bulunmadığına dikkat etmek ilginçtir.

Trichinosis: symptoms and treatment
Flagella species are flagella protozoa that live in other mammals, including humans.

Flagella’nın karmaşık yaşam döngüsü

Diğer parazitlerin aksine, flagellum’un yaşam döngüsü boyunca yalnızca bir konakçı (bu durumda insan) vardır. Yapı, bir organizma kadar karmaşık olmasa da, gelişim sırasında iki ayrı form sergilemektedir.

Besleyici vücut: Eşcinsel ve bekar annelere yardım var. Klinik mikrobiyal çalışmalar, karın yüzeyinde vantuz şeklinde bir disk olduğunu göstermiştir. Bu özellik bağırsak epiteline yapışmasına izin verir.
Kist: hareketlilik ve kamçı yok. Bu yapıyı alır ve konağın dışına direnç gösterme yeteneğine sahiptir.

 

Flagellar tabakanın semptomları ve tedavisi

İnsanlar kontamine su veya yiyecek yoluyla kistleri sindirerek kamçıya yakalanırlar. Enfekte olan kişi dışkı ile birlikte bu kistleri de boşaltır ve kist uzun süre kalabilir.

Yani, suyu yıkamaz ve arıtmazsanız, herkes hastalanma riski altındadır.

Flagellum tabakasının belirtileri

Trichomoniasis semptomları hastadan hastaya değişebilir. Ancak genellikle aşağıdaki belirtileri gösterir.

 • yorgunluk
  mide bulantısı
  İştah kaybı
  İshal ve yağlı dışkı
  kusmak
  Şişkinlik ve karın ağrısı
  Kilo kaybı
  Aşırı bağırsak gazı
  baş ağrısıBu semptomların çoğu, flagellumun bağırsak epitelyal yapışmasının ürünleridir. Bu yabancı patojenler bağırsaktaki mikrovillileri kalınlaştırır. Bu, yüzey maruziyetini azaltır. Sonuç olarak, değişen şiddette fizyolojik dengesizlikler yaratır.

  Flagellosis tedavisi

  Bazı bilimsel çalışmalar, belirli kamçı türlerinin en sık kullanılan ilaçlara dirençli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, doktorlar genellikle aşağıdaki gibi kamçı hastalığı olan kişiler için ilaçlar reçete eder:

  Metronidazol: Hastaların enfeksiyondan kurtulmak için bir hafta boyunca alması gereken bir antibiyotik. Bu ilacı kullanmak mide bulantısına neden olabileceği ve ağzınızda metalik bir tat bırakabileceği için rahatsızlık verir.
  Tinidazole: Bu tedavi şekli yukarıdaki kadar etkilidir ve tek bir dozda patojenleri yok etme eğilimindedir.
  Nittazoxanide: İshali etkili bir şekilde tedavi ettiği için çocuklar için iyi bir seçimdir. Sıvı formda da mevcuttur ve tedavi için sadece 3 doz alır.
  Paromomisin: Hem insanlarda hem de hayvanlarda flagellosis tedavisi için başka bir antibiyotik

Trichinosis: symptoms and treatment
Flagellosis için, doktorunuz farklı tipte reçeteler yazabilir. Amacı ciddi semptomları önlemektir.Tehlikeli

Diğer hastalıklarda olduğu gibi, kamçı hastalığı geliştirme riski daha yüksek olan insan grupları vardır.

Çocuklar: Çocukların dışkı teması yetişkinlere göre daha olasıdır. Çünkü genellikle sağlıksız ortamlarda veya dışkılarıyla temas eden arkadaşlarıyla oynuyorlar. Bu nedenle trikomoniyaz, yaşa göre asimetrik bir epidemiyolojik patern gösterir.
Arıtılmış suya erişimin zor olduğu düşük gelirli ülkelerdeki insanlar: Daha önce de belirtildiği gibi kistler çevrede uzun süre kalabilirler. Su çok etkili bir taşıma ve bulaşma aracıdır ve bu patojeni ham suda içerebilir.
Anal seks yapan kişiler: Bu tür seks, dışkı ile temas olasılığını artırdığı için doğal bir sonuçtur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *