Şehriyeli tavuk çorbası

Soğuk hava, özellikle okul çağındaki çocuklarınız varsa hastalık getirir. Sonbahar yaklaştığında, okul yaz sonunda başladığından ve sonbahar başladığından soğuk algınlığım yaygındır. Boğazım tahriş oluyor ve burun akmaya başlıyor. Yılın o zamanı olduğu için, herhangi bir hastalık sizi ele geçirmeden önce savaşmaya çalışmak istiyorsunuz ve bulduğum en iyi yol bol çorba yemeye başlamak.

Sıcak çorba yemek ve sıcak bitki çayı içmek hastalık yemeğime gitmem gereken yerlerden biridir. Sıcak bir kase kalın tavuk çorbası en iyi ilaçtır. Bir çocuk tavuklu erişte çorbasını ne veya neden geri çevirir? Bazen çocuğum kendi yoluna girip kavga edebilir ama tadına baktığı anda zihni hızla değişiyor.
Tavuklu erişte çorbası, yapılması en kolay tariftir. Sadece sıcak sıvıyla ilgilendiğim için benimkini gerçekten basitleştiriyorum.

 

Tavuk, erişte ve sebzeler bir bonus. Boğaz ağrınız varsa ve yutmak acı veriyorsa, boğazınız daha iyi olana kadar et suyu ve sıcak çay içmenizi öneririm. Kendimi havanın altında hissettiğimde evde yaptığım basit bir tavuk şehriye çorbasını sizlerle paylaşıyorum.

Malzemeler

1 lb tavuk göğsü / tavuk eti
1 soğan
2 ila 3 sap kereviz
2-3 havuç
1 çay kaşığı tavuk baharatı
1 çay kaşığı kekik
2 defne yaprağı
½ yumurta erişte paketi

Tatmak için biber ve tuz

Tavuğu yıkadıktan sonra bir tencerede suyla kapatıp tavuğu pişirmeye başladım. Tavuğu parçalara ayırmadan önce biraz pişirmeyi seviyorum. Suyu bolca tuz ve karabiberle baharatlayın, tavuk baharatını ekleyin ve 2 adet defne yaprağı ekleyin.

Soğanı, kerevizi ve havucu doğrarım. Tavada soğanı ve kerevizi yumuşayana kadar soteliyorum. Tavuk iyice pişmeden önce, tavuk sıvısını bir elekten geçiriyorum. Tavuğu çıkarıp bir kesme tahtası üzerine yerleştirip, pişirmeyi bitirmek için parçalara ayırıyorum. Eti tekrar elenmiş sıvıya ekledikten sonra sebzeleri ve erişteleri ekliyorum. Zaten tavuk ve tavuk suyu pişirdiyseniz, tavuğu sebzelerle birlikte et suyuna ekleyebilir ve sebzeler yumuşayana kadar pişirebilirsiniz. Çorbayı sebzeler yumuşayana ve erişte al dente olana kadar pişirin. Yanında biraz kraker veya ızgara peynirli sandviç ile servis yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *