KORONAVİRÜS VÜCUTTA NASIL ETKİ EDER? ANLAMA!

2019’un sonlarında, koronavirüs Çin’de dolaşmaya başladı. 26 Şubat 2020’de Brezilya’daki ilk koronavirüs vakası doğrulandı. O zamandan beri çok fazla spekülasyon yapıldı ve bu virüsün davranışı hakkında, aralarında koronavirüsün vücutta nasıl davrandığına dair bazı onaylar geldi.

Hastalığın hızlı ilerlemesini durdurabilmek ve bir tedavi mekanizması bulabilmek için bu tür bilgi şarttır. Bu virüsün uzun vadeli etkileri tam olarak bilinmemekle birlikte, günümüzde bulaşmayı önlediği iyi bilinmektedir.

Bu metinde ele alacağımız şey budur! Burada bu virüsün vücutta ne yaptığını ve onu önlemek için ne gibi önlemler alındığını öğreneceksiniz. Ayrıca gerçek bilgi için kime güveneceğinizi öğrenin. Çıkış yapmak!

Koronavirüs vücutta nasıl davranır?

Koronavirüs vücuda girdiğinde üst solunum yolundaki hücrelerle temas eder. Orada çoğalmaya başlar ve vücudun ateş, boğaz ağrısı ve öksürük yoluyla bağışıklık tepkisine sahip olmasına neden olur .

Daha sonra, genellikle enfeksiyondan sonraki üçüncü ve beşinci günler arasında, virüs, alt solunum yoluna ulaşan etki bölgesini genişletir. İşte bu noktada virüs daha karmaşık durumlara neden olabilir.

Örneğin nefes darlığı. Aslında bu, virüsün akciğerlerde hızla çoğaldığının ve o bölgenin dokularını tehlikeye attığının işaretidir. Bu nedenle nefes darlığı, hastane bakımında acilen tedavi edilmesi gereken ciddi bir semptomdur.

Sosyal izolasyon ihtiyacı

Sosyal izolasyonun koronavirüsle mücadelede büyük faydaları var. Birincisi, sosyal izolasyon, virüsün insanlar arasında daha hızlı geçmesine izin veren bir durum olan insanların kalabalıklaşmasını engeller.

İkincisi, sosyal izolasyon, enfekte olan ve hali hazırda semptomlar gösteren kişilerin sağlıklı insanlardan uzaklaşabileceği anlamına gelir.

Üçüncüsü, sosyal izolasyon, koronavirüs bulaşma eğrisinin düzleşmesine yardımcı olur. Pratik anlamda bu, hastanelerin ve kliniklerin herkese hizmet verebilmesi için gerekli olan belirli bir süre içinde daha az insanın tıbbi bakım aradığı anlamına gelir.

Koronavirüsten bulaşmayı önlemek için hijyen önlemleri

Koronavirüs bulaşmasını önlemeye yönelik başlıca öneriler arasında sosyal izolasyonun yanı sıra hijyen alışkanlıklarının benimsenmesi yer alıyor. Örneğin, su ve sabun veya jel alkol ile temizleyerek ellerinizi temiz tutmanız çok önemlidir.

Yapıldıkları malzemeye bağlı olarak tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir maskeler kullanmanın yanı sıra öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapatmanız da önemlidir. Bu maskeler, halihazırda enfekte olmuş kişilerden salya dökülmesi yoluyla virüsün dolaşımını durdurmaya yardımcı olur.

Koronavirüs hakkında bilgi sahibi olmanın önemi

Koronavirüs ile ilgili ilk haberden bu yana, bulaşma şekli, semptomlar, muayeneler ve hatta tedavi hakkında bir dizi şüphe ortaya çıkmaya başladı.

Yanlış haberlerin yayılmasını önlemek için bu bilgilerin güvenilir kaynaklardan alınması önemlidir. En güvenli kaynaklar Dünya Sağlık Örgütü’nün kaynaklarıdır.

Geçen yıl Aralık ayından bu yana, bu kurum bu virüs hakkında daha fazla bilgi edinmek için dünyanın dört bir yanından yetkilileri ve uzmanları takip ediyor. Böylece problemle gerçekte kimin karşı karşıya kaldığı hakkında bilgi aktarabilirler.

Bu, koronavirüsün vücutta nasıl davrandığına dair bazı bilgilerdi. Güvenlik önlemlerini benimseyerek , hastalıkta stres yaratmaya gerek yoktur . COVID-19’un semptomları gribe benzer ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, enfekte olanların% 80’i özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *