Keneler veya pireler gibi dış parazitler nelerdir

Kene ve pireler gibi dış parazitler genellikle kaşıntılı ve kızarık cilde neden olur. Bazıları ayrıca tifüs döküntüsü gibi ciddi hastalıkların arabuluculuğunu yapar.

Muhtemelen en az bir kez parazitleri duymuşsunuzdur. Parazitler, diğer organizmaların içinde veya dışında yaşayan, belirli avantajlardan yararlanan ve konakçıları için sorunlara neden olan organizmalardır. Özellikle kene ve pireler gibi dış parazitler, diğer organizmaların dış yüzeyinde yaşayan parazitlerdir.

Bu parazitler, genellikle ‘parazitler’ olarak bilinen bir hastalığa neden olur. Hem hayvanlarda hem de insanlarda yaygındır. İnsanlarda parazitler yaz aylarında ortaya çıkar ve cilde zarar verme eğilimindedir.

Bazı ektoparazitler, ölümcül sonuçları olan ciddi sistemik enfeksiyonların bulaşmasının bir yolu olabilir. Ayrıca ortadan kaldırmak da kolay değil. Bunu akılda tutarak, ektoparazitler, özellikle keneler ve pireler hakkında bazı önemli bilgilere bir göz atalım.

En yaygın ektoparazitler nelerdir?

Dış parazitler, diğer yaşama bağlı küçük organizmalardır. İnsanlarda bu grup, birbirinden çok farklı olan çok çeşitli eklembacaklıları içerir.

Tipik olarak, bu organizmalar cilt yüzeyine yapışır ve parazit istediği sürece orada kalır. Ayrıca bu organizmalar cilde nüfuz edebilir ve dermisin iç katmanlarında yaşayabilir. Parazit cilde girdikten sonra kaşıntı ve hatta alerjik reaksiyon gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

Dış parazitler arasında vampir eklembacaklıları bulunur, ancak onları iki gruba ayırmak daha kolaydır. Vampir eklembacaklılardan bahsederken, insan kanıyla beslenen sivrisinek benzeri böcekleri kastediyoruz. Davranışları ve bulaşabilecekleri hastalıklar değişir.

 

Başta vampir eklembacaklılar olmak üzere tüm dış parazitlerle ilgili en büyük sorun, vektör olarak hareket edebilmeleridir. Yani tifüs ve sıtma gibi hastalıkların vektörüdür.

 

What are external parasites like ticks or fleas

 

Sivrisinekler kan emen böceklerdir, ancak benzersiz davranışları nedeniyle dış parazitler kategorisine girmezler.

ohm

Uyuz veya iyileşme, ‘uyuz’ adı verilen bir kene türünün neden olduğu en yaygın ve en iyi bilinen parazitlerden biridir. Bu küçük solucanlar bir kişiden diğerine kolayca yayıldığından, enfeksiyon bir pandemi şeklinde görünme eğilimindedir.

Ayrıca giysilerde ve çarşaflarda kaldığından çıkarılmasını zorlaştırır. Bu ektoparazitler ciltte küçük yuvalar oluşturarak kaşıntılı lezyonlara neden olur. Ayrıca uyuz geceleri özellikle belirgindir.

Uyuz teşhisi çok zor değildir, ancak parazitleri tespit etmek için mikroskopi teknikleri gerekebilir. Her durumda, doktorlar lezyonları bir kerede tespit etme eğilimindedir.

akar

Keneler çok çeşitli ektoparazitlerdir. Şimdiye kadar sadece uyuza neden olan belirli kenelerden bahsedilmiştir. Bununla birlikte, çoğu insan keneler hakkında konuştuğunda, alerjiye neden olan türü kastediyorlar.

 

Bu bağlamda, parazitler ‘ev tozu akarları’dır. Ev tozu akarları, mobilya ve diğer yerlerdeki tozda yaşayan akar türleridir. Aslında insanlara zarar vermeyen çok küçük bir eklembacaklı.

Ev tozu akarlarının neden olduğu tek olumsuz etki, polenle temas sonrası alerjik reaksiyonların ana nedeni olan alerjidir. Sorunun nedeni, çok ince, solunması kolay toz oluşturan ölü akarlar ve kene dışkılarında yatmaktadır.

 

Pire

What are external parasites like ticks or fleas

 

Pire gibi dış parazitler özellikle hayvanlarda bulunur.

Keneler gibi pireler de küçük ektoparazitlerdir. Yetişkin olduklarında, özellikle yollarda ve kırsal alanlarda yaşayan köpek ve kedilerde kanla beslenirler.

Pireler, en önemlileri tifüs ve balgam vebası olan birçok hastalık için vektör görevi görebilir. Bununla birlikte, köpeklerde ve kedilerde bulunan pireler, helmintler de dahil olmak üzere başka hastalıkları taşıma eğilimindedir. Ayrıca pire ısırıkları cilde kaşınmaya ve kızarıklığa neden olabilir.

Dış parazitler tetikte

Ektoparazitlerin çok çeşitli parazitler içerdiğini hatırlamak önemlidir. Evcil hayvanınız varsa, veterinerinizin talimatlarına uymanız ve parazitlere karşı önlem almanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, evcil hayvanınızı ve ailenizi sağlıklı tutacaktır.

Cildinizde kaşıntı, cilt alerjisi veya küçük, mikroskobik lezyonlar görürseniz, bir doktora görünmelisiniz. Uzmanlar birçok dış paraziti aynı anda çok fazla zorluk çekmeden tespit edebilir, böylece tedaviye hemen başlanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *