Kasık burkulması neden oluşur?

Kasık burkulmaları, ağır fiziksel baskı ile egzersiz yapan kişilerde nispeten yaygın bir sorundur. Kasık burkulmalarını önlemenin bazı ilginç yollarına bakalım.

Kasık burkulması, uyluğun iç tarafındaki sesli harf kaslarının küçük liflerinde kısmi yırtılmış bir durumdur. Sorun hafif veya şiddetli olabilir ve hasta genellikle dinlenerek ve uygun tedaviyle tamamen iyileşir.

Bir tür kasık hastalığı olan kasık burkulmaları, eğlence amaçlı egzersizle ilgili aktiviteler, çok fazla fiziksel çaba gerektiren aktiviteler ve araba kazaları gibi birçok durumda ortaya çıkar. Kasık burkulmaları ve tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Kasık burkulmasının meydana gelmesi

<Kidshealth> web sitesinde gösterildiği gibi, kasık burkulması, iç uyluk kaslarından birinin gerildiği, yaralandığı veya yırtıldığı bir durumdur. ,

<Hopkinsallchildrens.org> web sitesi kasık burkulmalarının en yaygın nedenlerini açıklıyor:

Depar, hızlı hızlı hız veya ani yön değişikliği gerektiren sporlar
Kas sertliği . Düzgün ısınmayan ve gerilmeyen kasların daha kolay yırtılma olasılığı daha yüksektir.
Uygunsuz bakım veya yorgunluk.
Bir yaralanmadan sonra aktiviteye çok hızlı devam etmek

 

Kasık burkulmaları genellikle egzersiz performansıyla ilişkilidir, ancak her zaman değil. Çoğu zaman, aşırı kas gerilmesi veya doğrudan darbe kasık burkulmalarına neden olabilir.

사타구니 염좌는 왜 발생하는 걸까

 

Fiziksel aktivite sırasında uyluklarınızda ve kasıklarınızda ağrı hissederseniz, egzersizi durdurmayı düşünmelisiniz.

Kasık burkulması hangi semptomlara neden olabilir?

<Rady Children’s> web sitesine göre kasık burkulması 3 dereceye bölünebilir. Aşağıda görebileceğiniz gibi, her biri farklı semptomlara neden olur.

Derece 1: Egzersizin sonuna kadar belirgin olmayan hafif ağrı, ardından baskı ve hassasiyet.
Derece 2: Kasıkta orta derecede ağrı ve baskı. Hafif şişlik ve morarma eşlik edebilir. Yürümekte zorlanabilirsiniz ve koşmak çok zor olabilir.
Derece 3: Şiddetli ağrı, belirgin şişlik ve morarma ve bacakları sıkamama. Kasık burkulmasının en yaygın semptomları kasık bölgesinde şişlik ve morarma, kas krampları, etkilenen bacakta güçsüzlük ve yürüme güçlüğünü içerir.

 

Kasık burkulmasının teşhisi

Her şeyden önce doktor, hastanın kendisini hastaneye götüren acıyı hissetmeden önce hangi aktiviteleri yaptığını sorar. Ayırıcı tanı genellikle konulduğu için doktor, spor fıtığı gibi diğer hastalıkları ekarte etmek için hastayı muayene eder.

Birinci derece kasık burkulmaları için yırtık kas liflerinin% 10’undan azı mevcuttur. İkinci derece burkulma, kas liflerinin% 10 ila% 90’ının yırtıldığı bir durumdur. Üçüncü derece, kasın çoğunlukla veya tamamen yırtıldığı veya yırtıldığı anlamına gelir. Bazen doktorunuz kas liflerinin ne ölçüde yırtıldığını belirlemek için MRI taraması isteyebilir.

 

Kasık burkulmalarının tedavisi

Tedavi, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Sorun şiddetli değilse, iki haftalık bir mola burkulmayı iyileştirebilir, ancak tam bir kopma üç aya kadar iyileşme gerektirebilir. Tıbbi kayıt, hastaların hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmak için uymaları gereken bazı yönergeleri listeler.

Dinlenme: İyileşme sürecinde ağrıya neden olan faaliyetlerden kaçının.
Soğuk kompresler: Kasık bölgesine günde yaklaşık 4 kez 15 dakika süreyle buz uygulamak ağrı ve şişliği hafifletmek için harika bir yoldur. Asla doğrudan cildinize buz koymamayı unutmayın.
İlaçlar: Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar gibi bazı reçetesiz satılan ilaçlar, hafif ila orta şiddette ağrının yönetilmesine yardımcı olabilir.

Fizyoterapistinize sizin için en iyi olanı sorun.
Kaldırma, germe ve güçlendirme: Rahatsız edilen kasın iyileşmesine yardımcı olabilecek bir dizi egzersiz ve poz vardır. Benzer şekilde, bir uzmana en iyi tekniği ve nasıl yapılacağını sorun.
Ateş: Isı sadece fiziksel aktiviteye devam etmek istediğiniz durumlarda uygulanmalıdır.

Genel olarak tedavi dinlenmeye dayanır ve kasların iyileşmesine izin verir. Bununla birlikte, vücut kısmının hareketsiz hale gelmesinden kaynaklanan kas atrofisini önlemek için, belirli bir esnemeye durmadan devam edilmelidir. Ayrıca kurtarma işlemi bir uzmana bırakılmalıdır.

사타구니 염좌는 왜 발생하는 걸까

 

Kasların iyileşmesini ve sorunun komplikasyonlara yol açmamasını sağlamak için kasık burkulmasına profesyonel bir yaklaşım gereklidir.

Kasık burkulmalarını önlemek için ipuçları

Bazen bu yaralanmaların oluşmasını önlemek zor olabilir. Özellikle profesyonel bir oyuncuysa. Yaralı futbolcuların% 16 kadarı kasık burkulmaları nedeniyle hastaneleri ziyaret ediyor. Aynı şekilde hokey, tenis ve basketbol gibi sporlarda kasık burkulmaları da oldukça sık görülmektedir.

 

Dikkate alınması gereken son tavsiye, egzersiz yapmadan önce daima esnemek ve aşırı efordan kaçınmaktır. Kasık bölgesinde ağrı hissederseniz, birkaç gün egzersiz yapmayı bırakın ve bölgeye iyi bakın. Söylemeye gerek yok, kasık burkulması için en iyi tedavi, sorunun ilk başta ortaya çıkmasını önlemektir.

 

Kasık burkulmaları, fiziksel aktivite sırasında pelvik kasların aşırı yüklenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan çok yaygın bir sorundur. Egzersizinizi doğru şekilde planlamak, egzersizinizden önce esnemek ve ağrı hissederseniz aktiviteyi durdurmak bu yaralanmayı önlemeye yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *