İYİ SAĞLIĞI KORUMAK İÇİN 8 İPUCU İNCELE

Sağlığı korumak şimdi ve gelecekte bir meseledir. Bunun nedeni, bugün aldığımız kararların kesinlikle yıllarca ve yıllarca refahımıza yansıyacak olmasıdır. Bu nedenle artık sağlıklı yaşam alışkanlıkları aramalıyız.

Önleyemediğimiz hastalıklar var. Öte yandan, bilinen nedenleri zaten olanlar da var. Bu nedenle, ortaya çıkma olasılıklarını azaltmak için günlük olarak bazı basit duruşları benimsemek faydalı olacaktır.

Aşağıda, sağlığı korumak için bazı ipuçlarına göz atın!

1. Sağlıklı kilonuzu koruyun

Sağlıklı kiloyu korumak, estetik konuların çok ötesine geçer. Fazla kilo, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, bazı kanser türleri, depresyon, kısırlık ve ortopedik ve solunum problemleri gibi hastalıkların riskini artırır.

Bu nedenle, arka arkaya kilo vermek ve kilo almak yerine ideal kilonuzu korumak için stratejiler oluşturmak amacıyla bir beslenme uzmanına danışmak ilginçtir.

2. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli fiziksel egzersiz uygulaması kesinlikle vücuda birçok fayda sağlar. Bunların arasında şunlardan bahsedebiliriz:

bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
LDL’nin (kötü kolesterol) azaltılması;
endorfin salınımı nedeniyle azalmış anksiyete ve stres;
insülin üretimini düzenleyerek diyabeti önlemeye yardımcı olur;
hipertansiyonun kontrolü;
sindirimi ve bağırsak geçişini kolaylaştırmak;
depresyonun azaltılması;
artan mizaç ve enerji.
Burada fiziksel aktivite yapan kişilerin yaşam kalitesinin yaşa ve yapılan egzersiz türüne bakılmaksızın önemli ölçüde arttığını da belirtmekte fayda var.

3. İyi bir gece uykusu alın

Rahatlamanın yanı sıra, iyi bir gece uykusu, vücudunuzun ve zihninizin düzgün bir şekilde dinlenmesini sağlar, böylece enerjinizin ertesi gün yenilenmesini sağlar.

Uykunun farklı aşamalarında vücut, aşağıdakileri içeren birkaç işlemden geçer:

enerji tasarrufu;
doku restorasyonu;
artan kas kütlesi;
büyüme hormonu (GH) salınımı;
hafızanın pekiştirilmesi ve öğrenme.
Böylelikle iyi uyuyamadığımızda ve gece uyandığımızda, uykunun ilk aşamasına geri döner ve daha derin aşamaların süreçlerini engelleriz.

4. Stresi azaltın

Fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olmanın yanı sıra aşırı stres, psikolojik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir ve kardiyovasküler komplikasyon riskini artırabilir.

Stresin ana belirtileri arasında ruh halindeki değişiklikler, iştah değişiklikleri, anksiyete, dikkat sorunları ve sürekli yıpranma ve yıpranma hissinden bahsedebiliriz.

Bu yüzden vücudunuzun sinyallerinin farkında olun ve hayatın bir denge meselesi olduğunu unutmayın. Rahatlamak ve stresi önlemek için boş zaman gereklidir, sonuçta hiç kimse sadece çalışarak yaşamaz.

 

5. Sağlıklı beslenmeye çalışın

Kilo alımına neden olmanın yanı sıra, sağlıksız yiyeceklerin alımını abartmak – doymuş yağlar, sodyum ve şeker bakımından zengin olanlar gibi – diyabet, hipertansiyon, obezite ve kanser gibi hastalıkların gelişme riskini önemli ölçüde artırır.

İyi bir diyet, gün boyunca sağlıklı besinler ve dengeli besinler içeren birkaç öğünden oluşur. Brezilya Gıda ve Beslenme Derneği (SBAN) sağlıklı beslenme için 10 adım önermektedir:

günde en az üç öğün yemek ve iki sağlıklı atıştırmalık yiyin;

günlük öğünlere altı porsiyon tahıl, yumru ve kök grubunu dahil edin;

her gün en az üç porsiyon sebze ve üç veya daha fazla porsiyon meyve tüketin;

her gün fasulye ve pirinç yiyin – proteinlerin tam bir birleşimidir;

günde üç porsiyon süt ve süt ürünleri ve bir porsiyon et, kümes hayvanları, balık veya yumurta yiyin;

günde bir porsiyon bitkisel yağ, zeytinyağı, tereyağı veya margarin tüketin – en fazla;

endüstriyel meyve sularından, alkolsüz içeceklerden, tatlı ve doldurulmuş keklerden ve kurabiyelerden kaçının;

gıdalardaki tuz miktarını azaltın;

günde en az iki litre su içmek;

Her gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın ve alkol ve sigara içmekten kaçının.

6. İçeceği aşırıya kaçmayın

Araştırmalar, aşırı alkollü içecek tüketiminin, bazı kanser türlerinin yanı sıra yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik bulaşıcı olmayan hastalıkların ortaya çıkmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.

Alkol tüketiminin diğer sağlık dezavantajları, gastrointestinal sistemin fizyolojisindeki değişikliklerdir ve bu da B ve D vitaminleri gibi besin maddelerinin emiliminde bozukluklara neden olur.

7. Düzenli tıbbi takip yaptırın

Doktora rutin ziyaret, tüm insanlar tarafından benimsenen bir gelenek olmalıdır ve belirli sağlık sorunları ortaya çıktığında bir istisna olmamalıdır. Yaşa bakılmaksızın, sıklığı yaş grubuna ve diğer risk faktörlerine göre değişebilen düzenli tıbbi izlemin sürdürülmesi önemlidir.

Ek olarak, her cinsiyet ve yaş için özel önleyici muayeneler yapılmalıdır. Bunun nedeni, başlangıçta teşhis edilen değişikliklerin ve hastalıkların henüz bir etkisi olmadıklarında kontrol altına alınma ve tedavi edilme olasılığının daha yüksek olmasıdır.

 

8. Güneş kremi kullanın

Brezilya, güneş radyasyonunun en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bu nedenle dikkatinizi iki katına çıkarmanız ve bir dizi ekstra cilt bakımı yaptırmanız önemlidir.

Ultraviyole ışınlarının seviyeleri yıl boyunca yüksek olduğu için, kış günlerinde bile güneş kremi her zaman kullanılmalıdır.

Günlük olarak, güneşte veya dışarıda dışarı çıkarken SPF 15 koruyucunun kullanılması tavsiye edilir. Ciltte lekelerin ve kırışıklıkların oluşmasını engeller ve daha da önemlisi Brezilya’da en yaygın kanser türü olan cilt kanserini önlemenin ana yollarından biridir.

Koruyucunun cilt tipine göre seçilmesi gerektiğini belirtmek önemlidir. Kuru ciltler için yapılanlar, bileşimlerinde daha fazla nemlendiriciye sahiptir veya losyon esaslıdır. Cildiniz yağlıysa koruyucu yağsız veya benzeri olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *