İş değişikliği hazırlamak için kontrol listesi

Bir değişiklik yapmaya karar verdiyseniz, neyi bekliyorsunuz? İlk görüşmenizi almadan önce bile, bir iş değişikliğine hazırlanmak için yapabileceğiniz çok şey var.
İş değiştirmeye hazır hissettiğiniz sonucu zaten büyük bir adım olsa da, bu kararı yeni bir şirkette yeni bir iş fırsatı bulma gerçeğine dönüştürmek sinir bozucu derecede uzun bir yol gibi görünebilir. Yani, size her şeyin yolunda gittiğine dair güven vermek için, şimdi yapabileceğiniz pek çok şey var.
İdeal iş tanımınızı yazın
Değişmek istediğini biliyorsun … ama ne için? İdeal konumunuz için becerilerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, ilgi alanlarınızı dikkate alarak bir iş tanımı yazmayı deneyin ve mevcut konumunuzda sevdiğiniz veya hoşlanmadığınız yönleri göz önünde bulundurun. İş aramanızı uyarlamak için bu ideal açıklamayı kullanın.
Randevu al
İş aramanızı, her aşama için gerçekçi son tarihler içeren Araştırma, Seçim, Başvurular, Mülakat Hazırlığı gibi yönetmesi daha kolay aşamalara ayırın.
Her aşamada ne yapmanız gerektiğini düşünün: örneğin, başvuru aşamasında, CV’nizi hazır ve revize ettirmelisiniz; Görüşme aşaması için, gardırobunuzun gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere özel bir hazırlığa ihtiyacınız olacak. Bu zaman çizelgesini yazdırın ve evinizde önemli bir yere yerleştirin, böylece doğru yolda kalabilirsiniz.
Ağlarınıza antenler yerleştirin
Güvenilir kişilere ilginç şirketler, değerli bilgi kaynakları ve en verimli işe alım uzmanları hakkında sorun. Bu size, şirketlerin çevrimiçi arama ve sosyal medyayı takip etme ve iletişim kurmak isteyebileceğiniz işe alım uzmanları için fikirler verecektir. Kim bilir, ilginç fırsatlar sadece sorarak bile ortaya çıkabilir.
İlgili uyarılara ve haber bültenlerine abone olun
Sektörünüzdeki yeni işler için en iyi bilgi kaynaklarını düşünün ve ana uyarılara ve haber bültenlerine abone olduğunuzdan emin olun. Birçok web sitesi, aramanızı istihdamdan uzaklık ve maaş aralığı gibi ilgili kriterlere göre filtrelemenize ve sizinle ilgili yeni fırsatlarla ilgili bildirimler almanıza olanak tanır.
Bazı işe alım görevlileriyle konuşun
İyi bir işe alım uzmanı, pazar ve işe alım eğilimleri hakkındaki derin bilgisi sayesinde, maaş beklentilerinden becerilere veya gereksinimlere, iş arama ipuçlarına kadar her konuda faydalı bilgiler madeni olabilir. Profilinize iyi uyan işe alım görevlileriyle gayri resmi görüşmeler yapın.
Mükemmel bir adaysanız, iyi bir işe alım uzmanı iş aramanızı özel olarak ele almayı önerebilir. Münhasırlık, adayın mükemmel bir iş bulmak için çok çalışmak için özel bir kaynağa sahip olması anlamına gelir. Bu seçenekle, birkaç farklı işe alım ajansı ile konuşmak zorunda kalmazsınız

Bilginizi tazeleyin

Sektörünüzdeki en son trendleri, düzenleyici düzeydeki gelişmeleri, teknolojik değişiklikleri vb. Bildiğinizden emin olmak için şimdi ideal zaman. Sizi gerçekten bilgilendirecek bazı yayınları belirleyin ve bunları düzenli olarak kontrol edin.
Ek olarak, görüşme geldiğinde mümkün olduğunca iyi hazırlanabilmek için güncel konulara dikkat etmeye başlamak için şimdi ideal bir zamandır. Esas olarak, en alakalı haberlerin sektörünüz üzerindeki etkisini düşünün.

Günlük araştırma için biraz zaman kazanın

Her gün iş aramak için biraz zaman ayırın ve her gün yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini oluşturun. Bu, LinkedIn’i görüntülemeyi, en önemli iş sitelerini analiz etmeyi ve önemli endüstri yayınlarından en son haberleri okumayı içerebilir.
LinkedIn profilinizi güncelleyin
Yakın zamanda çekilmiş bir fotoğraf ve en son pozisyonlarınız ve deneyimlerinizin ayrıntılarıyla LinkedIn profilinizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Şirketleri takip edin ve bu sosyal ağda sizi ilgilendiren sektörlerdeki ve endüstrilerdeki işe alım görevlileriyle bağlantı kurun.
Mevcut işinizde sizi yeni bir şirkete daha çekici kılacak fırsatlardan yararlanın
Mevcut pozisyonunuzda, iş ararken daha da öne çıkmanızı sağlayabilecek birçok şey vardır. Örneğin, kişisel markanızı çevrimiçi olarak güçlendirmek için, şirketiniz için blog makaleleri ve diğer düşünce liderliği içeriği yazmayı teklif edin. Becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirmek için, şirketiniz tarafından sunulan herhangi bir eğitim programı veya geliştirme fırsatından yararlanmaya çalışın. Ek olarak, profilinize değer katabilecek yeni sorumlulukları veya yeni çalışma alanlarını kabul etmeye hazırlıklı olun.

Beceri setinizi genişletin

Özgeçmişinize eklemek için yeni bir şeyler öğrenmek her zaman iyi bir fikirdir, özellikle şu anda yaptığınız işten biraz farklı bir iş fırsatı arıyorsanız veya becerilerinizdeki olası bir kusur hakkında endişeleriniz varsa. Çoğu ücretsiz çevrimiçi kurslar, öğreticiler ve okul sonrası dersler konusunda hiçbir sıkıntı yok. Aradığınız işle en alakalı olanı bulun ve öğrenmeye başlayın …

CV’nizi güncelleyin

Birkaç yıldır aynı pozisyonda çalışıyorsanız, yakın zamanda CV’nizi açmamış olabilirsiniz. Yeni tekliflere başvurmadan önce güncellemeyi unutmayın – ilgili tüm deneyiminizi, aldığınız ekstra kursları ve son zamanlarda geliştirdiğiniz diğer becerileri ekleyin.

Gardırobunuzu yenileyin

Profesyonel giyinmek iyi bir ilk izlenim yaratır ve size daha fazla güven verir. Dolabınıza bir göz atın ve mükemmel bir setiniz olup olmadığına veya yeni bir görünüme yatırım yapma zamanınızın gelip gelmediğine bakın. Birkaç röportaj ve toplantınız olabilir, bu nedenle en önemli unsurları güncellemeniz faydalı olacaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *