Glutensiz Muzlu Hotcake

Glüten ve laktoz içermeyen bu lezzetli muzlu kek, sadece iki malzemeyle yapılabilir. Bu hotcake, canlı ve besleyici bir kahvaltı için ideal bir reçetedir.Sadece iki malzemeyle lezzetli yemekler yapabileceğinizi hayal edebiliyor musunuz? Ayrıca, bu bileşenler kolayca bulunabiliyorsa ve glütensizse? Bu yazıda, size iki malzemeli glütensiz muzlu sosisli kek tarifini tanıtacağım. Salya akıtacak kadar lezzetli olduğu için kaçırmayın!Glutensiz muzlu keklerin ana malzemesi

Herkes sıcak keklerin lezzetli olduğunu bilir. Bununla birlikte, glüten intoleransı olan birçok kişi, tıpkı süt ürünlerini tüketmeyenler gibi glütenden kaçınmaya çalışır. Bunun nedeni, sıcak keklerin genellikle un ve sütle yapılmasıdır.

Ancak bu durumda tarifimizde sadece iki malzeme kullanılmaktadır: yumurta ve muz. Bu nedenle, bu sosisli kek herkes için uygundur.

Yumurta

Gluten Free Banana Hotcake

 

Yumurta, kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve gerekli besinlerin kaynağıdır.

Genelde sağlıksız olarak kabul edilir çünkü yumurta çok fazla kolesterol içerir. Ama bugün bunun doğru olmadığını biliyoruz. Aslında tam tersi doğrudur.

 

Yumurta, yiyebileceğiniz en faydalı yiyeceklerden biridir. Aslında, günde iki yumurtaya kadar yemek tamamen tavsiye edilir, bu da sağlığınız için hiç de tehlikeli değildir.

Yumurta yemenin faydaları şunları içerir:

Yumurta, temel bir besin kaynağıdır. Yumurtalar sadece 80 kcal içerir, ancak özellikle sarısı protein, demir ve çinko içerir. Ayrıca yumurtalar omega-3 yağ asitleri ve vitaminler bakımından zengindir.
Yumurta sarısı, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle, göz problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Yumurta, sinir sisteminde önemli bir amino asit olan kolin kaynağıdır. Aslında kolin, beyin gelişimini ve işlevini uyarır. Bu yüzden hafıza ile ilgisi var ve uyanık kalmamıza yardımcı oluyor.
Yumurtalar kalp sağlığını destekler.
Yumurtalar sağlıklı yağlar içerir. Yani yüksek tansiyon problemiyle ilgisi yok.
D vitamini ve kalsiyum kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.

 

muz

Muz, dünyadaki en popüler meyvelerden biridir. Bununla birlikte, yüksek kalorili bir meyvedir ve şeker içerir, bu nedenle birçok insanın kaçınmaya çalıştığı bir besindir.

Yine de muzun oldukça besleyici besinler olduğu söylenebilir ve aslında bu yiyeceğin faydalarından biri de vurgulanabilir:

Muz, sindirim işlevlerini destekleyen bir tür lif olan mükemmel bir potasyum ve pektin kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlığı iyileştirmek için magnezyum ile C ve B6 vitaminleri içerir.
Potasyum sayesinde tansiyonu düşürür ve kalp sağlığını destekler.
Bazı kanser türlerinin önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, glütensiz muzlu çörekler, tüm bu malzemeleri diyetinize dahil etmenin ideal ve lezzetli bir yoludur. Ayrıca kahvaltı için idealdir. Bunun nedeni, güne iyi başlamak için vücuda besin ve enerji yüklemesidir.

 

Glutensiz Muzlu Hotcake Tarifi

글루텐 프리 바나나 핫케이크 레시피

 

Bu hotcake tarifi sağlıklıdır ve çölyak hastalığı ve laktoz intoleransı olan hastalar için uygundur.

malzeme
2 yumurta (organik yumurta daha iyidir)
1 muz
seçenekler
Çöreklerinizi daha kabarık yapmak istiyorsanız 1/8 çay kaşığı kabartma tozu kullanın.
Tuz isteğe bağlıdır.
Biraz lezzet katmak için çeyrek çay kaşığı vanilya özütü de ekleyebilirsiniz.
Öte yandan sıcacık pastanızın besin değerini artırmak istiyorsanız 1 tatlı kaşığı doğal bal ekleyebilirsiniz.

Hazırlık süreci
İlk önce, muzu topak kalmayıncaya kadar ezin.
Sonra diğer tüm malzemeleri muza ekleyin ve iyice karıştırın.
Şimdi yumurtayı iyice çırpın.
Daha sonra muzlu karışımı çırpılmış yumurta ile karıştırın ve karıştırmaya devam edin.
Her şey iyice karıştırılmalı ve topaklar olmamalıdır.
Ardından tavayı ısıtın (isterseniz organik tereyağı kullanabilirsiniz) ve bir kaşık dolusu karışımı dökün. Bu noktada ince sıcak bir kek yapmalısınız.
Bu çörekler un içermez, bu yüzden geleneksel kreplerden daha sulu olacaktır. Bu nedenle tava kahverengiye dönmeye başlarsa tavadan çevirmek zor olacaktır. Bu yüzden tavaya sadece küçük bir miktar koymanız gerekiyor.
Son olarak, her iki taraf da altınsa ve iyi pişmişse, durdurabilirsiniz!
Ek Notlar

Çilek, ahududu veya yaban mersini gibi meyve parçalarını ekleyerek glütensiz muzlu kekleri lezzet ve besin açısından daha zengin hale getirebilirsiniz. Aslında bu meyveler yumurta ve muz kombinasyonu için idealdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *