Evden nasıl iş aranır?

Yeni bir fırsat mı arıyorsunuz, ancak mevcut durum göz önüne alındığında, nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Birçok şirket tamamen uzaktan işe alım yapmaya devam ediyor
Küresel olarak orta ve üst düzey pozisyonlar için önde gelen bir uzman işe alım ve seçim danışmanı olan Robert Walters, size 5 adımlı bir eylem planı bırakıyor:

1. Teknolojiyi kendi yararınıza kullanın

Bu sosyal kopukluk döneminde kimseyle yüz yüze görüşmek zorunda kalmadan, video teknolojisini kullanarak işverenler ve işe alım görevlileri ile temel göz teması kurmak mümkündür. İşe alım danışmanınıza görüntülü görüşmelere açık olduğunuzu bildirin ve Skype’ın yanı sıra Zoom’dan FaceTime’a, Microsoft Teams’e kadar daha önce hiç kullanmamış olabileceğiniz farklı platformları benimseyin.
Bir video röportajı sırasında nasıl davranmanız gerektiğinden emin değilseniz, buradaki tavsiyemize bakın.
Herhangi bir görüntülü görüşmeden önce, video görüşmesi sırasında en az kesintiye sahip olduğunuzdan emin olmak için her zaman Wi-Fi bağlantınızı ve ses ayarlarınızı test edin. Konferansı kesintiye uğratabilecek tüm açılır pencereleri veya indirmeleri devre dışı bıraktığınızdan emin olun.
Robert Walters Portekiz Kıdemli Müdürü François-Pierre Puech şu yorumu yapıyor: “Robert Walters’ta adayların tekliflere başvurmalarına, müşterilerimizin şirketleriyle video görüşmeleri yapmalarına ve evden çıkmadan işe alınmalarına olanak tanıyan dijital işe alım çözümlerimiz var. bir Zamanlar.”

2. Etkileşimli bir CV oluşturun

Geleneksel CV… veya videoda mı? Robert Walters’ın BT danışmanı Surabhi Raju, “Robert Walters’da, adaylarımızın yazılı özgeçmişlerine eşlik edecek bir video-CV oluşturmalarına yardımcı olabilir ve onlara videoda yanıtlamaları için önceden belirlenmiş veya otomatik sorular gönderebiliriz” diyor.
Adayın bu ilk, çok daha görsel imajı, işe alım sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, çünkü şirket, onlarla bir (video) röportaj yapmadan önce kişinin nasıl olduğu hakkında hemen bir fikir edinir.

3. İşe alım danışmanınızla sürekli iletişim halinde olun

Evden iş aramak yalnız ve sıkıcı olabilir. Bu nedenle, proaktif olmanızı ve bir işe alım danışmanıyla düzenli olarak konuşmanızı öneririz. Bu, profilinize uyabilecek daha birçok fırsata erişebilecek ve sizi tüm röportajlara hazırlayarak, sizin için birkaç ilginç şirketle boşluğu dolduracak.

 

4. Sabit vadeli bir sözleşmeyle çalışmanın değerini düşünün

Belirsiz bir iş piyasasında şirketler daha temkinlidir, bu nedenle daha fazla geçici iş pozisyonu mevcuttur. Kriz zamanlarında, kalıcı işe alma taahhüdü olmadan önce geçici olarak pozisyonları kaplayacak profesyonelleri işe almak daha kolaydır. Bir dönem için çalışmak, çeşitli sektörlerde kendini göstermek ve yol boyunca yeni teknik ve “sosyal” beceriler kazanmak için mükemmel bir fırsattır. Ve kim bilir, vadeli sözleşmelerin sunduğu esnekliği beğendiğinizi görebilirsiniz. Ek olarak, sabit vadeli bir sözleşme, daha sonra şirkette kalıcı bir sözleşme alma yolunda ilk adım olabilir.

5. LinkedIn profilinizi güncelleyin

LinkedIn gibi ağ platformlarında olabildiğince aktif olmak için evde zaman ayırın. İşverenleri ve işverenleri yeni fırsatlara açık olduğunuzu bildirmek için LinkedIn profil ayarlarınızı değiştirin – bu, profilinizin sektörünüz veya bölgenizle ilgili aktif aramalarda görüneceği anlamına gelir. Bu şekilde, bir işe alım danışmanının, iş portallarında aktif aramalar yoluyla bulamayacağınız ilginç fırsatlarla sizinle iletişime geçmesi çok daha olasıdır.
Surabhi Raju şunları tavsiye ediyor: “Daha da ileri gitmek ister misiniz? Cesur olun ve aradığınız iş türü de dahil olmak üzere, temel becerilerinizi ve deneyiminizi detaylandıran yeni fırsatları aktif olarak aradığınızı söyleyen bir yayın yapın. İnsanlardan özgeçmişinizi görmek veya daha fazla bilgi almak için sizinle iletişime geçmelerini isteyin. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *