Ev Yapımı Çikolata Kaplaması – Pasta İçin Mükemmel Son Dokunuş

Çikolatalı dondurma, pişmiş pastanız için mükemmel bir son dokunuş. Bulması kolay malzemeler kullanılarak evde kolayca yapılabilir. Bu tarif için ağır hizmet tipi bir karıştırıcı gereklidir çünkü malzemelerin birbirine karışması ve size daha hafif bir doku vermesi için orta hızda yedi ila on dakika karıştırmanız gerekecek. Bu, kremayı pastanızın üzerine yaymanızı kolaylaştıracak ve tüm malzemelerin birbirine karışmak için değişikliğe uğramasını sağlayacaktır.

Bu, en sevdiğim çikolatalı krema tarifim. Toz kahve kremasını başka bir aromalı toz krema ile değiştirebilir ve yoğun çırpma kremasını sıvı kahve kreması aromasıyla değiştirebilirsiniz. Piyasadaki sıvı kahve kremalarının sayısına baktığınızda seçenekler sonsuzdur.
Bu çikolata kreması, çiçekleri ve diğer süsleri sıkmak için yeterince sert ve bir kaşıkla yiyebileceğiniz hafif bir tada sahip.

ÇİKOLATA buttercream frosting

• 8 fincan pudra şekeri
• 1 fincan toz kahve kreması
• 2 çay kaşığı tuz
• 2 su bardağı tuzsuz tereyağı
• 1-1 / 2 bardak Crisco yağı
• 3/4 fincan şekersiz pişirme kakaosu veya Hollanda kakaosu
• 1/2 – 3/4 fincan yoğun krem ​​şanti
• 2 yemek kaşığı saf vanilya özütü veya vanilya fasulyesi ezmesi

1. Bir KitchenAid veya başka bir ağır iş mikserinde, tüm kuru malzemeleri birleştirin. Dahil etmek için iki dakika karıştırın.

2. Kuru karışıma yumuşatılmış tereyağı ve Crisco yağı ekleyin ve karıştırmak için düşük hızda karıştırmaya başlayın. Mikserinizi bir havluyla örtmek isteyebilirsiniz. Bu noktada karışım çok kalın olacaktır.

3. Yoğun krem ​​şanti eklemeye başlayın. Karışımı biraz daha çırpmak için hızını artırın, ardından hızı düşürün ve vanilya özünü ekleyin.

4. İstenilen kıvama gelene kadar orta hızda yedi ila on dakika iyice çırpın.
Bu tarifin varyasyonları, ağır çırpma kremasının bir kısmı için Grand Marnier kullanılarak da yapılabilir. Ayrıca, farklı bir lezzet kombinasyonu vermek için toz kahve kremasının bir kısmını espresso tozu yerine de kullanabilirsiniz.

Bu çikolata kreması tarifi önceden hazırlanabilir ve dondurulabilir, ardından kullanıma hazır olduğunda çözdürülebilir. Buzu çözüldükten sonra sorunsuz bir şekilde yeniden çırpılabilir. Buzlu çikolatalı kekler de dondurulabilir. Çikolatalı krema kaplı pastanızı buzlanma ayarlanana kadar soğutun ve ardından tüm pastayı yağlı kağıt veya parşömen kağıdı ile örtün. Ardından pastayı ağır hizmet tipi alüminyum folyo ile tamamen kaplayın. Dondurucuda birkaç ay taze kalacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *