Çekici bir LinkedIn profili nasıl elde edilir

LinkedIn, 500 milyondan fazla mevcut profil ve her saniye iki yeni üye ile profesyonel paradigmayı değiştiriyor ve şirketler ile kullanıcılar arasındaki etkileşimi kolaylaştırıyor.
Bu nedenle, klasik CV tek başına becerilerinizi “satmak” için yeterli değildir – etkili bir çevrimiçi profesyonel profil, işe alımcılar ve işe alma şirketleri tarafından fark edilmek ve harika fırsatlar elde etmek için gereklidir.

Bugün LinkedIn profilinizi güncellemeniz ve bu profesyonel çevrimiçi platformdan en iyi şekilde yararlanmanız için size beş hızlı ve etkili ipucu bırakıyoruz.

1. İyi bir ilk izlenim edinin

Önce fotoğrafçılık. İşe alım görevlilerinin göreceği ilk şeydir ve profilinizin yüzü olarak çalışır. Profilinize bir fotoğraf eklemek, LinkedIn’de mesaj alma şansınızı önemli ölçüde artırır ve daha profesyonel görünen yüz fotoğrafları olan profiller çok daha fazla görüntülemeye sahip olur.
Fotoğrafınızın önden, bir gülümsemeyle ve arkanızdaki çevrenin dikkat dağıtıcı veya profesyonel olmadan çekildiğinden emin olun. Dosyayı yüklerken, adını nomeapelido.jpg (örneğin, mariasilva.jpg) olarak değiştirmeyi deneyin; bu, Google sonuçlarının ilk sayfasında ve ayrıca birisi arama yaptığında bu arama motorunun görsel sonuçlarında görünmesini garanti eder. Adınız.
İkincisi, profesyonel özgeçmişiniz. Bu, kişisel markanızı aktaran, hikayenizi anlatmak ve profilinizi görüntüleyen potansiyel işe alım görevlilerine ve diğer profesyonellere kendinizi tanıtmak için bir fırsat olan konuşmadır. Yeni başarıları, başarıları ve kariyer hedeflerini eklediğinizden ve aradığınız gönderi türlerini belirttiğinizden emin olun. Profesyonel özetinizi bir eylem çağrısı ile sonlandırın, yani profil okuyucunuzdan isteyeceğiniz sonraki adımlar nelerdir?
Bilgilerinizi ve mevcut gönderinizi güncel tutun. Ne kadar çok içeriğiniz varsa, işe alım yapanların aramalarında görünme olasılığı o kadar artar.

2. İş deneyiminizi ve en önemli başarılarınızı güncelleyin

İş tecrübesi olan profiller daha fazla görüntüleniyor. Bir bakıma, LinkedIn profiliniz çevrimiçi özgeçmişinizdir. Yeni bir iş aramıyor olsanız bile, elde ettiğiniz tüm yeni başarılarla deneyiminizi güncellemeniz önemlidir. Neleri içermeli?
Sertifikalar, kurslar, ödüller, diller, projeler ve yayınlar. Ek olarak, gönüllülük veya yardım faaliyetlerine katılımınızı da hesaba katabilirsiniz.

 

Mezunlarla ağ oluşturma fırsatlarını artırabileceğinden ve belki de yönlendirenlerin yeni şirketlere katılmasına izin verebileceğinden, kendi LinkedIn hesabına sahip üniversite veya diğer okul türlerini ekleyerek akademik yolunuzu da eklemeyi unutmayın.
Son olarak, mümkünse profilinize destekleyici belgeler ekleyin. Profilinizi destekleyebilecek çalışmalarınızın sunumları, teknik incelemeleri ve görselleriyle ilgili elinizde neler olduğunu gözden geçirin. Bu, görsel portföyünüzü vurgulayacak ve yazılı profilinizi destekleyecektir. Çalışmanızı herkese açık olarak paylaşmanıza izin verildiğinden emin olun, özellikle de ticari açıdan hassas bilgiler varsa.

3. Kişilerinizi ve gruplarınızı gözden geçirin

Meslekteki veya aynı sektördeki meslektaşlarınızla etkili bir şekilde ağ kurmak, yeni fırsatlar hakkında sizi bilgilendirebilecek kişileri bularak kariyer hedeflerinize ulaşmanın anahtarı olabilir. Kişi listenizde gezinin ve ağınızda kimlerin olduğunu inceleyin – yakın zamanda tanıştığınız, henüz eklemediğiniz önemli kişiler olacak mı? Eğer öyleyse, iletişime geçin. Ayrıca iş arkadaşlarınızı veya henüz bağlantı kurmadığınız yeni müşterileri arayın ve ekleyin.
Ne kadar çok bağlantınız olursa, küresel ağınız o kadar büyük olur, böylece uzun vadede daha fazla fırsat yaratır ve profilinizin görüntülenme olasılığını artırır.
Ayrıca, profesyonel anlamda onlardan herhangi bir değer elde etmek için hangi gruplara ait olduğunuzu ve katılıp katılmadığınızı kontrol edin. Sektörünüz ne olursa olsun, LinkedIn’deki belirli gruplara dahil olmak ve aktif olarak katılmak, aynı alandaki uzmanlarla iletişim halinde kalmanızı sağlayabilir. Akıllıca yayınlar yapmak ve grup tartışmalarına katılmak sizi pazarda fikir lideri olmanıza yol açabilir.
İletişim ufkunuzu genişletmek veya artık alakalı olmayan diğerlerini bırakmak için katılabileceğiniz yeni gruplar olabilir. Nerede olmanız gerektiğinden emin olmak için LinkedIn grup üyeliğinizin hızlı bir incelemesi bir fark yaratabilir.

 

4. Başkalarını tavsiye edin

Ne kadar çok tavsiye yaparsanız, o kadar çok alırsınız. İyi referanslara sahip iyi bir profesyonel geçmiş, şüphesiz profilinize dikkat çekmenize yardımcı olacaktır. İşe alım uzmanlarını sizin hakkınızda bahis oynamaya değer olduğuna gerçekten ikna edecek olan şey başkalarının tavsiyeleridir. Mümkün olduğunca tavsiyelerde bulunun ve karşılıklılığın etkisini görün. Uzun vadede yaparsanız, ideal fırsat arayışınız çok daha kolay olacaktır.

5. Arama sıralamalarını optimize edin

İşverenler anahtar kelimeler arar. Ünvanınıza, özetinize ve iş deneyiminize sektör terimlerini dahil ederek sıralamanızı optimize edin. En çok kullanılan anahtar kelimeler hakkında bilgi sahibi olun ve açık ve kısa bir dil kullandığınızdan emin olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *