Bir iş görüşmesine nasıl hazırlanılır

İyi bir hazırlığın önemi abartılamaz: güveninizi artırmanın yanı sıra, kendinizin en iyi versiyonu olmanıza yardımcı olacaktır.
Görüşmeciler, pozisyon ve şirket hakkında ne kadar hevesli olduklarını analiz etmek için genellikle bir adayın hazırlığını test eder. Harika bir hazırlık, onlara adayın işi gerçekten istediğini gösterir.
Standart bir görüşme için yarım günlük bir hazırlık bırakmalısınız, ancak daha derinlemesine araştırma gerektiren daha kıdemli görevler için, hazırlanmak için bütün bir gün ayırmak daha iyidir.

1. Ara

Yapılacak ilk şey, şirketin web sitesini ve sosyal ağlarını ziyaret etmektir. Ana Sayfayı ve duruma göre “Hakkımızda” ve “Hizmetler” veya “Ürünler” bölümlerini okuduğunuzdan ve şirketin geçmişi, vizyonu ve misyonu dahil olmak üzere şirketin ana yönlerini not ettiğinizden emin olun. değerler.
Bir sonraki adım, son zamanlarda haberlerde görünüp görünmediğini öğrenmek için şirket için bir İnternet araştırmasıdır. Bu, en güncel bilgileri bulmanızı sağlar ve bunu görüşmede bile gösterebilirsiniz.
Şirketin ana rakiplerinin kimler olduğu ve onları aynı sektördeki diğer işlerden ayıran şeyin ne olduğu hakkında fikir edinmek de iyi bir fikirdir.

2. Öğrenin

Özgeçmişinizi ezbere bilecek kadar gözden geçirin, böylece profesyonel deneyiminiz ve ana başarılarınız ve sonuçlarınız hakkında sakince konuşabilirsiniz. Becerilerinizin ve deneyiminizin iş tanımına nasıl uyduğunu analiz etmek için biraz zaman ayırın.
Amacınız, görüşmecinin pozisyon için mükemmel bir aday olacağınızı görmesini sağlamaktır.
Sorularınıza daha güvenle cevap verebilmek için, mevcut ve geçmiş işverenlerinizin yanı sıra gelecekteki potansiyel müdürünüz için çevrimiçi arama yapmanızı öneririz.

 

3. Pratik yapın

Güvendiğiniz birinden en yaygın mülakat sorularının yanı sıra yeterlilik sorularını da uygulamanıza yardımcı olmasını isteyin. Cevapları yüksek sesle uygulamak, görüşme gününde çok fazla dolaşmanızı engelleyecek ve aynı zamanda düşüncelerinizi daha net ve daha organize bir şekilde iletmenizi sağlayacaktır. Görüşme rehberimizde ortaya çıkabilecek soru türleri hakkında her şeyi açıklıyoruz.

4. Sorularınızı hazırlayın

Diğer adayların arasından sıyrılmanızı sağlayacak sorular düşünmeye çalışın. Görüşmeciler genellikle daha coşkulu bir tavır sergileyen adaylardan, özellikle de görüşmeye hazırlanırken fazladan çaba sarf ettiklerini gösteren adaylardan etkilenirler.

Hazırlık ve bilginizi göstermek için sorularınızı görüşmeciye kullanın. Örneğin, şirket çalışanlarından bazılarının LinkedIn profillerini gördüyseniz ve genellikle iki veya üç yılda bir terfi ettiklerini fark ettiyseniz, onlara sorun.

Görüşmecinizin LinkedIn profilini araştırmak iyi bir fikir olsa da, karşılaştığınız herhangi bir kişisel yön hakkında yorum yaparken korkutucu görünmemeye dikkat edin – yorumları kesinlikle profesyonelce tutmak en iyisidir.

Firmanın yıllık raporunu inceleyin. Bir parçası olmayı umduğunuz posta ve departmanla bağlantı kurabileceğiniz şeyleri arayın.
Son olarak, yaratıcı olun, ancak ilk görüşmede maaş ve yan haklar hakkında soru sormaktan kaçının. Bu konular size bir iş teklif edildiğinde tartışılabilir.

Aday, şirketin ne olduğu ve neden işe aldığı konusunda iyi bir fikre sahip görünmüyorsa, görüşmeci yalnızca görüşme yaptığı kişinin işle gerçekten ilgilenmediği sonucuna varabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *