Bir iş görüşmesinde maskeyle nasıl etkili iletişim kurulur?

Bir maskenin zorunlu kullanımı, yüz yüze iş görüşmeleri gibi bazı durumları daha da zorlaştırabilir. Maske, adayın ve görüşmecinin yüzünün büyük bir bölümünü kaplayarak yüz ifadelerinin okunmasını ve konuşmanın anlaşılmasını sınırlar.
“İlk Görüşmenin görüntülü görüşmede olmasını öneriyoruz. Öte yandan, şirketlerin karar vermek için adaylarla yüz yüze görüşmeyi tercih ettikleri son bir görüşme için maskenin kullanılması bir form olarak önemli hale geliyor. bireysel koruma, ancak aynı zamanda bazı zorluklar da yaratıyor ”diyor Robert Walters Satış ve Pazarlama bölümü müdürü José Miguel Rosenbusch.
Dolayısıyla, röportajdaki performansınızın maske kullanımıyla engellenmemesi için Robert Walters, bu durumlarda iletişimi ve empatiyi kolaylaştırmak için size 6 ipucu bırakıyor:

1. Görüşmeden önce güvenlik talimatlarını onaylayın

Birçok şirket, gerekli güvenlik ve sosyal mesafe önlemlerini sağlayarak, ofislerinde dışarıdan kişilerle toplantıları kabul etmeye başlamıştır. Odalar maksimum doluluk sınırına sahiptir, asansörler bir seferde bir kişi taşımak zorundadır ve ofis içi toplantı ve geziler için maske kullanımı zorunludur. Olası enfeksiyon risklerinden kaçınmak için bu aşamada, özellikle kapalı bir odada gerçekleşiyorsa, görüşme sırasında maskenizi çıkarmamanızı öneririz.

2. Görüşmecinize tüm sosyal mesafe ölçütlerini takip etmek istediğinizi söyleyin

Mülakatın yapılacağı odaya girdikten ve mülakatı yapan kişiyi ideal olarak belli bir mesafeden selamladıktan sonra, mülakatı yapanın çıkarmak isteyebileceği durumlardan kaçınmak için mülakat sırasında maskeyi çıkarmayı planladığınızı onlara bildirin. bu tavsiye edilmese de. Ayrıca maske yüzünden ne söyleyeceğinizi anlamadıysanız her şeyi tekrarlayabileceğinizin altını çizin.

3. Kendinizi tekrarlamaktan veya onlardan bir fikri tekrar etmelerini istemekten korkmayın

Herkesin bir örtü giydiği noktada, diğer kişinin ne dediğini anlamak düzenli olarak zordur. Ayrıca 2 metre arayla oturan bir maske ile iki kişinin buluşması, iletişimi daha da zorlaştırıyor. Görüşlerinizi görüşmeciye net bir şekilde ifade edememe konusunda endişe duyabilirsiniz veya iletişim sorunsuz ilerlemediğinde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Kaygınızı azaltmak için, söylediğinizi basitçe tekrarlamanız gereken zamanlar olacağını kabul etmek en iyisidir ve bunun tersi de geçerlidir. Mülakatı yapanın açıklamasını veya sorusunu anlayamıyorsanız, kibarca söylediklerini tekrar etmesini istemekten çekinmeyin.

 

4. Konuşma tarzınıza daha fazla dikkat edin

Maske taktığınızda normal sesiniz daha düşük çıkacağından, kelimeleri daha iyi telaffuz ederek (abartmadan) daha net ve anlaşılır konuşmaya çalışın. Maske sesinizi bastırdığı için normalden daha yüksek bir tonda konuşmanız da gerekebilir. Karşı tarafın anlayamadığından emin olmak için önemli sayılar ve anahtar kelimeler en az iki kez tekrarlanmalı veya cevabınızın sonunda vurgulanmalıdır. Çok hızlı konuşma eğilimindeyseniz, diğer kişinin söylediğiniz her şeyi anlayabilmesi için daha yavaş konuşmaya çalışın. Vurgulamak istediğiniz önemli kelime veya örneklerden önce ve sonra kısa duraklamalar, görüşmecinin mesajınızı daha iyi anlamasına da yardımcı olacaktır.
En iyi ipucu: Görüşmeden önce, bir maske kullanarak soruları yanıtlarken kendinizi kaydedin ve sesinizin nasıl duyulduğunu görün – mümkün olan en iyi hazırlık ile görüşmeye gitmek için ikinci bir görüş isteyin. Tonunuzu, ses düzeyinizi ve hızınızı ayarlayarak mülakata endişelenmeden gireceksiniz.

5. Avantajınız için göz teması ve jestler kullanın

Yüzünüzün yarısı örtüldüğünde, diğer kişinin yüz ifadelerini okumak karmaşık hale gelir. Bu nedenle, fikirlerinizi daha iyi iletmek için göz teması ve vücut ve işaret dilini kullanın. Size hitap ederken görüşmeci ile göz teması kurun. Ne söylediğini anladığınızı ve dikkatli olduğunuzu göstermek için başınızı sallayın.

Maske takarken, coşkunuzu gülümsemeyle göstermek imkansızdır, bu nedenle ilginizi göstermek ve sıkılmış görünmekten kaçınmak için vücut diline bahse girmelisiniz. Konuşma sırası size geldiğinde, göz temasını da sürdürün ve sözlerinizi desteklemek için gerekli olan her şeyi hareket ettirmek için ellerinizi kullanmaktan korkmayın. Etkili kullanıldığında, jestler dinamik ve hevesli görünmenizi sağlayabilir. Ancak, bunu çok fazla yapmak görüşmeci için de dikkat dağıtıcı olabilir, bu yüzden bir denge bulmalısınız.

6. Basit ve pürüzsüz maskeleri tercih edin

Stil ve renk açısından seçilebilecek pek çok maske seçeneği olsa da ideal olanı sade ve pürüzsüz, beyaz, siyah veya açık tonları kullanmaktır. Tek kullanımlık cerrahi maskeler iyi bir seçenektir ve genellikle daha rahattır. Maskenizin rengi çok yüksekse veya çizimleri veya renkli ve / veya çarpıcı bir deseni varsa, diğer kişiyi söylediklerinizden uzaklaştırabilir. Ayrıca yüzünüzdeki tüyleri alarak gözlerinizi görünür kılmaya çalışın. Esas olan, olabildiğince şık ve basit olmaktır.
Adayın (ve görüşmecinin) hazırlığı aynı olmalı, görüşme sırasında konuşma ve kendini gösterme şekline ekstra dikkat gösterilmelidir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *