Asla yememeniz gereken 5 yiyecek

‘Bireysel farklılıklar’ olduğu için, biri için iyi olan yiyecekler başkaları için iyi olmayabilir. Ayrıca alım miktarı çok önemlidir.

 

Ne tür yiyecekler yememeniz gerektiğini merak ettiğiniz zamanlar vardır. İster egzersiz yapıyor olun, ister protein yiyor olun, hangi pirinç, balık veya deniz ürünlerini yediğiniz duruma bağlıdır.

Vücuda iyi gelen besinler kişiye göre değişmekte olup, alınma miktarı oldukça önemlidir. Bu yazımızda herkesin asla yememesi gereken 5 yiyeceği tanıtacağız.

Tavsiye edilmeyen yiyecekler

Hem sağlıklı hem de yemesi iyi olmayan yiyecekler vardır, ancak açıkça ayırt edilemezler. Gıdanın sağlık üzerindeki etkileri duruma bağlıdır.

Yememeniz gereken 5 yiyecek
Sevmediğiniz yiyecekler

Bir restoranda veya evde hazırlanan tüm yiyecekler iyi olmayabilir. Neden? Yiyecekler yaşamak için yenir, ancak aynı zamanda yaşamda bir zevk olabilir. Lezzetliyse endişelenecek bir şey yok, ama sevmediğiniz yiyecekleri yemeye kendinizi zorlamanıza gerek yok. Pek çok insan belirli yiyeceklerden “ hoşlanmaz ”, ancak sağlıklı oldukları için onları yemeye devam eder.

Ancak sizi sevmediğiniz yiyecekleri yemeye zorlamak sağlığınız için faydalı değildir. Beslenme açısından iyi olabilir, ancak en sevdiğiniz yiyeceklerin çoğunu yemek daha iyidir. ‘Sağlıklı yiyecekler’ sadece haşlanmış brokoli veya kavrulmuş tavuk göğsü anlamına gelmez. Mutlu bir şekilde yemek pişirmek ve yemek yemek sağlığınız için iyidir.

Yediğinizde kendinizi kötü hissettiren yiyecekler

Food not to eat

 

Bu yiyecekleri yedikten sonra mideniz, başınız ve eklemleriniz tepki verecektir. Çok sevdiğim bir yemek türü ama yedikten sonra havasız veya uykulu olursam yememeliyim. Birçoğu, özellikle un, süt ürünleri ve et gibi yiyecekleri yediklerinde kendilerini iyi hissetmediklerini söylüyor. Bu yiyecekleri yalnızca gerçekten yemek istediğinizde yiyin, fazla yememeye özen gösterin. Bu yiyecekleri zaman zaman tazeleyici olarak beğenirseniz, fazla yememeye ve hastalanmamaya dikkat edin.

 

Yemek yedikten sonra pişman olunacak yiyecekler

Neden bahsettiğinize dair zaten bir tahmininiz olacak. Tüm hafta sonu kek, kek, dondurma, patates kızartması, bütün tavuk, krep, krep ve tatlıları yedikten sonra pazartesi sabahından itibaren pişmanlıklar akmaya başlar. Hafta boyunca sadece elma, domates ve havuç salatası yemek kolay kolay geçmez.

Bu, gerçekten zor bir diyet uygularken birkaç gün diyet yaptıktan sonraki gün tekrar alkol almayacağınızdan pişmanlık duymaya benzer, sonra aşırı yemek yemeye veya kendinizi telafi ediyormuş gibi sarhoş olmaya benzer.

Yemek yemekten suçlu hissetmek korkunç ve anlamsızdır. Bir süre sağlıksız yiyecekler yediğiniz için pişmanlık duyarak zorla ‘sağlıklı yiyecekler’ yerseniz, bunalmışsınız demektir. Fazla yağ kaybetmezsiniz ve mideniz karışır. Pazartesiden Cumaya kadar sadece sağlıklı yiyecekler yemek ve ardından hafta sonları aniden yağ, baharat ve şekerle dolu yiyecekler yemek çok daha kötü bir alışkanlıktır.

Food not to eat junk food

 

Eğer bir partiniz varsa, bir randevunuz varsa veya hafta sonu bir teslimat yemek zorunda kalıyorsanız, fazla yemeyin ve iyi beslenmeyin. Pişman olacağınız yemekleri yemeyin. Yemeğinizi bitirdikten sonra kendinizi kötü hissediyor ve pişmanlık duyuyorsanız, gerçekten yemeye ihtiyacınız var mı?

Durdurulamaz gelen yiyecekler

Durdurulamayan ve kontrol edilemeyen yiyecekler dibi görünene kadar ve deneme yapılmadan bulunan yiyecekler hızla gözden kaybolur.

Patates, çikolata, hamburger ve pizza kesinlikle yemekten vazgeçemeyeceğiniz yiyecekler olarak akla gelecektir. Bu ‘yiyecekler’ beyin reaksiyonlarını kontrol eden ve kolayca bağımlı hale gelen gıdalardır. Bununla birlikte, her zaman abur cubur bağımlısı değilsiniz, ancak sağlıklı yiyeceklere de bağımlı olabilirsiniz.

 

Nadiren çilek reçeli, ev yapımı büyükannenin kurabiyeleri veya salatalarına da bağımlı olabilirsiniz. Mini lahana gibi yiyecekler çekmeye devam ederse, güvenle yiyebilirsiniz!

Yemek değil yemek

Seasoning food not to eat

 

İşlenmiş gıda fabrikaları, gıda yerine sıvı fruktoz, genetik olarak tasarlanmış mısır unu, suni tatlar, selüloz (peynir ununda yaygın olarak bulunan odun hamuru) ve propilen glikol ekliyor.

Üretim maliyetlerini düşürmek, diğer firmalarla işbirliği yapmak, tüketici damak tadına bağımlılık yapmak ve raf ömrünü uzatmak için işlenmiş gıda fabrikaları vücut için iyi olmayan çeşitli bileşikler kullanırlar.

En iyisi, taze organik malzemelerle ve yüksek kaliteli proteinle (otlakta beslenen sığır eti, yabani balık ve serbest dolaşan tavuk) kendiniz pişirmenizdir. Yiyecek etiketine bakarsanız ve bilmediğiniz bir içeriğe sahipseniz, muhtemelen yiyecek değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *